Sprawdzone zabezpieczenia dla firm handlujących z zagranicą
Korzystanie z inkasa dokumentów, akredytywy czy gwarancji bankowej zmniejsza ryzyko, że eksporter nie otrzyma zapłaty albo importerowi nie zostanie dostarczony towar
Udział banku w rozliczeniach międzynarodowych – czy to na zasadzie pośrednictwa, finansowania, czy też zabezpieczenia transakcji handlowej – umożliwia zminimalizowanie, wyeliminowanie lub przerzucenie ryzyka i odpowiedzialności na inne podmioty. Żeby osiągnąć ten cel, należy zidentyfikować rodzaje ryzyka występującego w obrocie międzynarodowym i zastosować najlepsze metody płatności czy zabezpieczenia.
– Należy jednak pamiętać, że jeżeli eksporter wybierze metodę rozliczenia zmniejszającą jego ryzyko, to tym samym wpływa na podwyższenie ryzyka po stronie importera, i odwrotnie – mówi Magda Krzemińska z Departamentu Finansowania Transakcji Dokumentowych w PBP Banku.
W obsłudze transakcji handlowych najczęściej są wykorzystywane trzy produkty: inkaso dokumentowe, akredytywa dokumentowa oraz gwarancja bankowa.
Bez odpowiedzialności banku
Inkaso należy do najbardziej rozpowszechnionych form płatności w obrocie handlowym z uwagi na stosunkowo niewielkie koszty i brak konieczności angażowania z góry środków finansowych. Jest to warunkowa forma płatności. Polega na pobraniu przez bank należności od kupującego na rzecz sprzedającego w zamian za wydanie – na określonych warunkach – dokumentów powierzonych przez sprzedającego. Sprzedający jest w ten sposób zabezpieczony przed ryzykiem odebrania towaru bez zapłaty. Z kolei kupujący może odroczyć płatność do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta