Przedsiębiorca egzekwuje swoje roszczenie pieniężne w kraju Unii
Każda osoba, bez względu na obywatelstwo, która uzyskała na terytorium Unii Europejskiej orzeczenie sądowe, dokument urzędowy lub zawarła ugodę sądową, może uzyskać europejski tytuł egzekucyjny
Europejski tytuł egzekucyjny (dalej ETE), wprowadzony na mocy rozporządzenia (WE) nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 kwietnia 2004 (dalej rozporządzenie), jest zaświadczeniem wydawanym przez państwa członkowskie UE, które uprawnia do przeprowadzenia egzekucji należności bezspornych, stwierdzonych zagranicznymi tytułami wykonawczymi.
Zaświadczenie może uzyskać każda osoba, bez względu na obywatelstwo, która w sprawie bezspornej uzyskała na terytorium Unii Europejskiej orzeczenie sądowe, dokument urzędowy lub zawarła ugodę sądową.
Tym samym regulacją objęci są wszyscy dłużnicy i wierzyciele, tj. przedsiębiorcy, konsumenci, osoby fizyczne oraz prawne, przy czym dłużnicy konsumenci zostali objęci dodatkową ochroną.
Szybko i skutecznie
Założeniem rozporządzenia było utworzenie odformalizowanej, niedrogiej procedury, która umożliwi szybkie i skuteczne wyegzekwowanie roszczeń pieniężnych. Procedurę można stosować jedynie w sprawach cywilnych i handlowych, czyli zaświadczenie ETE nie zostanie wydane, jeżeli roszczenie dotyczyć będzie stosunków publicznoprawnych.
Wyłączono również sprawy z zakresu stanu cywilnego lub zdolności prawnej osób fizycznych, praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia, spraw upadłościowych i likwidacyjnych, ubezpieczeń społecznych lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta