Przenosisz firmę, pomyśl o odprawach
Gratyfikacja pieniężna najczęściej występuje przy dokonywaniu zwolnień grupowych. Takie samo świadczenie trzeba jednak czasem wypłacić pracownikowi, który odmówi przyjęcia nowych warunków pracy
Jeżeli wyłączną przyczynę rozstania się za porozumieniem stron lub wskutek wypowiedzenia umowy o pracę stanowią okoliczności niedotyczące pracownika, szef (zatrudniający co najmniej 20 podwładnych) musi liczyć się z obowiązkiem wypłaty odprawy.
Wynika to z art. 8 i art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).
Wysokość tego świadczenia zależy od zakładowego stażu pracy. Waha się od jednomiesięcznej do trzymiesięcznej płacy danego pracownika. Nie może jednak przekraczać 15-krotności płacy minimalnej (czyli w 2011 r. 20 790 zł).
Przykład 1
Firma zatrudnia 23 informatyków. W związku z utratą strategicznego klienta podjęła decyzję o redukcji pięciu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta