Powód i pozwany muszą wszystko od razu wyjaśnić
Prekluzja procesowa dotyczy wyłącznie twierdzeń faktycznych, a nie prawnych
Warto przypomnieć, że prekluzja procesowa oznacza wyłączenie dopuszczalności powoływania, poza pozwem i odpowiedzią na pozew (z wyjątkami wskazanymi poniżej), nowych twierdzeń i dowodów – przez powoda – albo twierdzeń, dowodów oraz dodatkowo zarzutów – przez pozwanego.
W założeniu ma to służyć koncentracji materiału procesowego już na początku postępowania oraz jego przyspieszeniu. W postępowaniu gospodarczym prekluzja procesowa uregulowana jest w art. 47912 § 1 oraz w art. 47914 § 2 kodeksu postępowania cywilnego.
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 47912 § 1 k.p.c.: „W pozwie powód jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.
W tym przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub wynikła potrzeba ich powołania”.
Natomiast w myśl art. 47914 § 2 k.p.c.: „W odpowiedzi na pozew pozwany jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta