Zapłata nieodwołalna i bezwarunkowa na pierwsze żądanie
Gwarancja ubezpieczeniowa pozwala zabezpieczyć roszczenia, nie blokując zarazem potrzebnego kapitału
Przez gwarancję ubezpieczeniową gwarant (zakład ubezpieczeń) zobowiązuje się spełnić świadczenie pieniężne w określonej wysokości w przypadku zgłoszenia przez beneficjenta żądania zapłaty w związku z niewykonaniem zobowiązania przez dłużnika, za którego została udzielona gwarancja (przy czym dłużnik z reguły jest zarazem zleceniodawcą gwarancji).
Konstrukcyjnie gwarancja ubezpieczeniowa jest bardzo zbliżona do gwarancji bankowej. Większość poniższych rozważań jest zatem aktualna również w odniesieniu do gwarancji bankowej. Praktyka obrotu wykształciła różne typy gwarancji ubezpieczeniowych >patrz ramka.
Popularność gwarancji ubezpieczeniowych wynika przede wszystkim z faktu, że w sposób skuteczny pozwalają zabezpieczyć roszczenia, nie blokując zarazem potrzebnego w tym celu kapitału. W literaturze prawa cywilnego tłumaczy się genezę gwarancji w ten sposób, że w pewnym sensie zastąpiła ona kaucję.
Wydaje się, że to wyjaśnienie jest nie tylko trafne z historycznego punktu widzenia, ale również pozwala dobrze zrozumieć istotę i cel gwarancji ubezpieczeniowej. Udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej powinno bowiem stanowić tak silne zabezpieczenie roszczeń jak kaucja i powinno być równie łatwe do realizowania jak kaucja.
Bez regulacji prawnej
Polskie prawo ubezpieczeniowe niemal w ogóle nie reguluje gwarancji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta