Jak członkowie zarządu odpowiadają za zaległości składkowe wobec ZUS
Nadal wielu menedżerów lekkomyślnie godzi się na pełnienie najwyższych funkcji w firmie bez świadomości, na co się decydują. Przekonują o tym liczne sprawy szefów i wiceszefów spółek rozpatrywane przez Sąd Najwyższy
Najczęściej odwołują się oni od decyzji przenoszących na nich odpowiedzialność za zaległości składkowe tych przedsiębiorstw. Nie brakuje również takich, którzy po prostu nie mają zamiaru płacić niezależnie od wszelkich okoliczności. Aby uniknąć nieprzyjemności, lepiej poznać warunki obciążenia członków zarządu.
Niewygodny dla wielu przepis znajduje się w ordynacji podatkowej i dotyczy właśnie zaległości podatkowych. Ale ustawa z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus) nakazuje stosowanie m.in. tej regulacji odpowiednio do długów spółek wobec ZUS.
Zgodnie z tym przepisem za zaległości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu.
Aby tak się stało, muszą jeszcze spełnić się dwa warunki:
• egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna,
• członek zarządu nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo brak wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta