Drobiazgowe badanie życia podwładnych nie do celów ZUS
Panuje przekonanie, że świadczenia z zfśs trzeba oskładkować, gdy nie zastosowano socjalnych kryteriów ich przyznawania. Tymczasem jest to koncepcja niewynikająca z uregulowań prawnych
Prawdą jest, że świadczenia z funduszu socjalnego powinny uwzględniać sytuację rodzinną, materialną i osobistą uprawnionych do korzystania z niego.
Natomiast zbyt daleko idąca jest koncepcja, że jest to warunek decydujący o zwolnieniu wartości świadczeń przyznanych pracownikom z podstawy wymiaru składek. Trudno bowiem stosować kryterium socjalne, wydając paczki dla dzieci pracowników czy organizując imprezę dla załogi.
O zwolnieniu ze składek świadczenia sfinansowanego z zfśs przesądza spełnienie łącznie dwóch warunków. Po pierwsze – musi ono stanowić realizację celu socjalnego. Po drugie – musi być sfinansowane ze środków zgromadzonych na koncie zfśs.
Tak wynika z treści § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.; dalej rozporządzenie).
Usługi i świadczenia
Powyższy przepis stanowi, że podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Rodzaje tej działalności określa natomiast ustawa z 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) w art. 2 pkt 1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta