Czy ująć w remanencie dostawę, która jeszcze nie opuściła Chin
Przedsiębiorcy, którzy importują towary, często otrzymują je dużo później niż fakturę. Pojawia się wtedy wątpliwość, kiedy ująć koszt w księdze przychodów i rozchodów
Wnioski o interpretację wskazują, że najwięcej takich problemów mają firmy sprowadzające towary z Chin. Zdarza się bowiem, że np. fakturę dostają w grudniu, a towar dociera do nich trzy miesiące później, w marcu kolejnego roku.
Decyduje data na fakturze
Problem pojawia się też, gdy faktura trafia do adresata po kilku miesiącach od wystawienia (razem z towarem).
Taką sytuacją zajmowała się Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 16 czerwca 2011 (IPTPB1/415-17/11-4/KSU). Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, któremu kontrahent wystawił fakturę za sprzedany towar w grudniu 2010. Dostał ją jednak dopiero w marcu, wraz z towarami i dokumentem SAD.
Jego zdaniem w takiej sytuacji powinien ująć kwotę z faktury jako koszt uzyskania przychodów dopiero w marcu 2011. Podatnik powołał się na § 17 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.; dalej rozporządzenie).
Mówi on, że zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (zasada ta nie ma zastosowania, gdy księgowość prowadzi biuro rachunkowe).
Zdaniem podatnika jest to przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta