Korzystna interpretacja nie zawsze pomaga w sporze z fiskusem
Pytanie zadawane we wniosku powinno być precyzyjne, a opis stanu faktycznego dokładny. W przeciwnym razie korzystna odpowiedź nic nie da w sytuacji ewentualnej kontroli
Podatnicy czasem nie pamiętają, że ochrona, którą daje interpretacja, ogranicza się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o jej wydanie.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli stan faktyczny opisany we wniosku różni się choć trochę od stanu faktycznego będącego przedmiotem rozstrzyganej sprawy podatkowej, to istnieje ryzyko, że przepisy ordynacji podatkowej dotyczące ochrony nie znajdą w ogóle zastosowania.
Potwierdza to wyrok NSA z 13 listopada 2008 (II FSK 391/08). Czytamy w nim: „jeżeli w toku postępowania podatkowego organy podatkowe ustalą stan faktyczny opodatkowania w sposób mający znaczenie prawne odmienny od tego, który stanowił stan faktyczny udzielonej interpretacji prawa podatkowego, interpretacja ta, z powodu i w zakresie różnicy wymienionych stanów faktycznych, nie będzie uzasadniała ochrony prawnej”.
W praktyce organy podatkowe dość często powołują się na takie argumenty i odmawiają zastosowania ochrony wynikającej z interpretacji. Firmy najczęściej obawiają się toczenia sporów sądowych dotyczących zakresu ochrony dawanej przez interpretację. Wiedzą bowiem, że jakakolwiek różnica (nawet nieistotna z punktu widzenia opodatkowania transakcji) może być przyczyną odmowy zastosowania ochrony, którą daje indywidualna interpretacja.
Najważniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta