Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w akcyzie dla kupujących wyroby węglowe na własne potrzeby

27 września 2013 | Prawo i praktyka | Sławomir Czyż
WYROBY WĘGLOWE – POZ. 19–21 ZAŁĄCZNIKA NR 1 DO USTAWY AKCYZOWEJ
źródło: Rzeczpospolita
WYROBY WĘGLOWE – POZ. 19–21 ZAŁĄCZNIKA NR 1 DO USTAWY AKCYZOWEJ

Warunkiem zwolnienia od daniny w przypadku sprzedaży węgla lub koksu na terytorium kraju finalnemu nabywcy jest wystawienie przez dostawcę dokumentu dostawy lub faktury. Muszą one zawierać ściśle określone dane

20 września 2013 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku akcyzowym, zmieniające zasady opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych. Podmioty, które mają styczność z wyrobami węglowymi wyłącznie w charakterze ich nabywców na własne potrzeby (czy to do działalności gospodarczej, czy na cele prywatne), powinny zapoznać się z nowymi regulacjami. Wpływają one bowiem na wysokość ceny stosowanej przy nabyciu tych wyrobów.

Akcyza będąca elementem kalkulacyjnym ceny sprzedaży jest zarazem podstawą opodatkowania VAT. To oznacza, że akcyza zawarta w cenie ma wpływ również na wysokość VAT, a tym samym na cenę brutto wyrobów węglowych.

W przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest sprzedaż tych wyrobów na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu (art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy akcyzowej). Kim jest finalny nabywca węglowy? W art. 2 ust. 1 pkt 23c ustawy akcyzowej definiuje się go jako podmiot, który nabywa na terytorium kraju, importuje lub nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby węglowe lub posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby węglowe, a nie jest pośredniczącym podmiotem węglowym, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy akcyzowej.

Wystarczy nie wysłać pisma

W odniesieniu do nabywcy, którego związek z wyrobami węglowymi sprowadza się wyłącznie do ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament