Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy na okręty podwodne

27 września 2013 | Ekonomia | Zbigniew Lentowicz
Scorpene francuskiej korporacji DCNS można uzbroić w dalekosięż- ne pociski
źródło: Wikipedia
Scorpene francuskiej korporacji DCNS można uzbroić w dalekosięż- ne pociski
U212 oferowany przez niemiecki TKMS  nie przenosi manewrują- cych rakiet
źródło: Wikipedia
U212 oferowany przez niemiecki TKMS nie przenosi manewrują- cych rakiet

Premier potwierdził plan uzbrojenia floty wojennej w okręty podwodne za 7,5 mld zł. Mimo zamieszania w MON i kontrwywiadzie, przygotowania trwają.

Przy zakupach strategicznej broni uderzeniowej – a taką są okręty podwodne – nie da się pominąć decyzji i kontekstów politycznych. O polskie zamówienia na trzy okręty (program Orkan) bój stoczą francuscy i niemieccy producenci. Przygotowania do starcia widać od dawna. Już rok temu podczas wizyty prezydenta Francji Francoisa Hollande'a w Warszawie swoją ofertą współpracy przemysłowej kusił polskich admirałów stoczniowy koncern Direction des Constructions Navales Services (DCNS) z Cherbourga, producent okrętów scorpene.

Ale według informacji „Rz" intensywne kontakty ekspertów Marynarki Wojennej trwają ze stoczniami ThyssenKrupp Marine Systems naszego zachodniego sąsiada, który oferuje okręty U212A (taka jednostka gościła w tych dniach w Gdyni) i U214A. Kilońska dywizja TKMS z powodzeniem sprzedaje swoją broń na świecie, m.in. w Izraelu, Turcji, Grecji czy Korei Południowej.

Eksperci podkreślają, że podczas spotkania z marynarzami w gdyńskiej bazie morskiej na Oksywiu na początku tego tygodnia, przedstawiciele rządu nie akcentowali tym razem, iż okręty mają być istotnym elementem systemu odstraszania, czyli przenosić w swoich arsenałach dalekosiężne pociski manewrujące, zdolne niszczyć strategiczne cele na lądzie.

– W naszych warunkach tylko taki oręż rakietowy uzasadniałby sens wielomiliardowych wydatków na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament