Jak przeciąć spór o przedszkolne opłaty
Nie ma podstaw, by zakazać Radom Rodziców gromadzenia dobrowolnych składek – pisze prawnik.
Od 1 września zmieniły się zasady finansowania przedszkoli publicznych. W celu zwiększenia dostępności wychowania przedszkolnego ograniczono wysokość opłat pobieranych od rodziców za przebywanie dziecka w przedszkolu ponad zagwarantowane bezpłatne 5 godzin. Opłata ta jest ustalana przez radę gminy i ma być nie wyższa niż 1 zł za godzinę. W związku z obniżeniem opłaty gminy mają otrzymywać dotację celową, która ma rekompensować utratę dochodów i pokrywać koszty wychowania przedszkolnego.
Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że jest to dla rodziców bardzo korzystne rozwiązanie. Reforma systemu opłat poszła jednak krok dalej. W ustawie znalazł się przepis, który zakazuje przedszkolom publicznym pobierania innych opłat niż te ustalane przez radę gminy.
Ministerstwo Edukacji Narodowej forsuje stanowisko, zgodnie z którym nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadza całkowity zakaz płacenia przez rodziców za zajęcia dodatkowe, które do tej pory odbywały się w przedszkolach. Argumentuje, że wszystkie zajęcia powinny być finansowane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta