Tylko rzeczywisty odbiorca ma prawo do preferencji
Odsetki płacone przez uczestnika cash poolingu na rzecz pool leadera nie będą korzystały z preferencyjnej stawki lub zwolnienia z podatku u źródła, w przypadku gdy agent rozliczeniowy jest wyłącznie pośrednikiem wypłacanych należności
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 czerwca 2013 r. (ITPB4/423-59/13/AM).
Spółka będąca polskim rezydentem podatkowym rozważa przystąpienie do zorganizowanego systemu kompleksowego zarządzania płynnością finansową, określanego powszechnie mianem cash-pooling. Funkcję zarządzającego systemem cash poolingu (tzw. agenta rozliczeniowego lub pool leadera) będzie sprawowała spółka powiązana z siedzibą w Norwegii. Pool leader będzie zobowiązany do zorganizowania systemu cash poolingu, który będzie polegał na kompensowaniu przejściowych niedoborów wykazywanych przez jeden z podmiotów przejściowymi nadwyżkami występującymi u drugiego podmiotu.
Dodatkowo spółka zamierza zawrzeć odrębną umowę z pool leaderem dotyczącą tzw. wewnętrznego konta bankowego, na którym będzie odrębnie księgowana każda transakcja wykonana w ramach systemu cash poolingu. Z tytułu tej umowy spółka będzie zobowiązana do płacenia na rzecz pool leadera odsetek z tytułu pokrywania przez niego niedoborów na jej koncie.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującym pytaniem: czy w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta