Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca członka zarządu spółki kapitałowej w najnowszym orzecznictwie

27 września 2013 | Prawo i praktyka | Marcin Wilczyński
źródło: Rzeczpospolita

Członek jednoosobowego zarządu nie może być zatrudniony w spółce jako pracownik. To wniosek płynący z wyroków Sądu Najwyższego

Oznacza to, że zatrudniając członków zarządu, ciągle istotna jest właściwa reprezentacja organów spółki przy dokonywaniu poszczególnych czynności.

Jakie przepisy

Kodeks spółek handlowych w ogóle nie reguluje form zatrudnienia, na podsta- wie których mogą pracować członkowie zarządu spółek prawa handlowego. Jedynie dwa przepisy: art. 203 § 1 kodeksu spółek handlowych (sp. z o.o.) i art. 370 § 1 k.s.h. (spółka akcyjna) stanowią, że członek zarządu może być w każdej chwili odwołany. Nie pozbawia go to jednak roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.

Zatem przepisy te właściwie odsyłają do odpowiednich unormowań prawa pracy. Pośrednio wynika z nich jednak, że członek zarządu może nawiązać stosunek pracy ze spółką, w której zarządzie pełni funkcję na mocy umowy o pracę na czas nieokreślony, umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy (art. 25 § 1 k.p.). Od rodzaju umowy o pracę zależy sposób jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament