Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budżet 2014 pisany pod szybki sukces

27 września 2013 | Ekonomia | Janusz Jankowiak
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Założenia dotyczące roku 2014 są nieco nadmiernie optymistyczne, jeśli chodzi o niektóre wskaźniki – pisze główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Historia projektu budżetu państwa na przyszły rok wygląda ciekawie. Projekt pod względem głównych założeń makroekonomicznych niewiele różni się od tego, co MF pokazało jeszcze przed wakacjami. Poprawność tych założeń – w ogólnym zarysie – trudno podważyć (pomijam przy tym, jako mało wiarygodną, towarzyszącą projektowi z mocy ustawy prognozę tzw. trzylatkę, obejmującą lata 2015–2017). Założenia dotyczące roku 2014, co nie zaskakuje, są może nieco nadmiernie optymistyczne, jeśli chodzi o niektóre wskaźniki. Ale nie to jest najważniejsze.

Założenia makro na tym poziomie agregacji, jeśli wiarygodne, są jednak ledwie wstępem do oceny projektu budżetu. Struktura zakładanego wzrostu, uwarunkowania prognozy dochodów, zmiany legislacyjne – są tu o niebo ważniejsze.

I widziany pod tym właśnie kątem projekt budżetu, ewoluujący w stosunku do pierwszych wersji, wygląda najciekawiej.

Przychody nieśmiało rosnące

Otóż, pomimo zakładanego wyższego tempa wzrostu gospodarczego o 1 pkt proc., w pierwotnej wersji projektu prognozę dochodów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament