Właściwa reprezentacja
Orzecznictwo wielokrotnie wskazywało, że członek zarządu nie może reprezentować spółki w umowie z innym członkiem zarządu (art. 210 § 1 k.s.h. w związku art. 58 § 1 k.c.)
Nie oznacza to jednak, że zachowanie członka zarządu występującego „w imieniu spółki" jest bez znaczenia w ocenie oświadczenia woli spółki kapitałowej (art. 60 k.c.).
Nie wprost
To oświadczenie nawet w aspekcie czynności prawnej może być wyrażone przez każde zachowanie, a ocena w tym względzie zależy od indywidualnych okoliczności sprawy.
Tak uznał SN w wyroku z 28 czerwca 2012 r. (II PK 290/11). Nie można skupiać się tylko na samym oświadczeniu woli jako warunku czynności prawnej, gdyż w pracowniczym zatrudnieniu decyduje powtarzalna praca określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego. Stąd nawet początkowo nieważna umowa o pracę ze względu na to, że nie zawarły jej podmioty wymienione w art. 210 § 1 k.s.h., nie wyklucza pracowniczego zatrudnienia przez czynności dorozumiane.
Przykład
Pracownika zatrudniono w spółce na umowę o pracę na czas nieokreślony jako dyrektora spółki, a po roku powołano go na członka jej zarządu. Na podstawie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta