Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Limit zadłużenia nieco lżejszy

27 września 2013 | Ekonomia | Anna Cieślak-Wróblewska
Nowelizacja da samorządom trzy lata na naprawę finansów
źródło: Rzeczpospolita
Nowelizacja da samorządom trzy lata na naprawę finansów

Rząd proponuje zmiany, dzięki którym samorządy lepiej prowadzą sobie z nowym limitem długu, ale ich zdaniem potrzeba dalszej modernizacji prawa.

Rada Ministrów już na posiedzeniu 1 października ma zająć się nowelizacją ustawy o finansach publicznych i zawartymi tam zmianami dotyczącymi tzw. limitu zadłużenia.

Niewątpliwie zmiany, mocno postulowane przez samorządy, będą dla nich korzystne. Wedle obecnych przepisów bowiem limit zadłużenia, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące, jest zbyt restrykcyjny. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, kilkadziesiąt samorządów w ogóle nie będzie go w stanie spełnić. Ale co ważniejsze, dla wielu gmin, miasta czy powiatów nowy wskaźnik uniemożliwiłby sięgnięcie po fundusze unijne z budżetu na lata 2014–2020.

Odsetki do odliczenia

Rządowe poprawki mogą nieco zmienić sytuację. Pierwsza ma na celu właśnie zwiększenie możliwości absorpcji środków unijnych (zmiana w art. 243). Zakłada ona po pierwsze, że wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami (lub wykup papierów wartościowych) zaciągniętego na wkład krajowy będzie można wyłączyć z limitu spłaty zobowiązań na taki okres, na jaki jest ono zaciągnięte. Jest tu jednak warunek – dofinansowanie z UE w takich projektach musi wynosić co najmniej 60 proc. Umowa zaś i wydatki muszą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament