Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczaj dostęp do ważnych danych

27 września 2013 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

Przedsiębiorcy bywają ofiarami kierunkowych ataków, które polegają na uzyskaniu informacji od wcześniej obserwowanej i a firmy

Włamanie do określonego komputera takiej firmy czy jej pracownika dokonywane jest w celu uzyskania konkretnych danych, które zgodnie z uzyskaną przez przestępców wiedzą powinny znajdować się na tym komputerze.

Tak uzyskane informacje często stanowią dane personalne, bazę kontaktów, dane umożliwiające dokonywanie elektronicznych transakcji finansowych, zawieranie umów kupna-sprzedaży, uczestnictwo w aukcjach organizowanych przez internetowe serwisy aukcyjne. Ataki kierunkowe najczęściej są przeprowadzane, gdy sprawca zna ofiarę osobiście, jest z nią w jakiś sposób powiązany, np. stanowi ona jej bezpośredniego konkurenta lub ma o niej już jakieś informacje.

Jakie kary

Przedsiębiorcy również powinni wiedzieć o tym, że tego typu zachowania także stanowią przestępstwo. Zgodnie bowiem z art. 267 § 1 k.k. kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, popełnia przestępstwo.

Grozi za nie grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Taka sama kara grozi za uzyskanie dostępu do całości lub części systemu informatycznego bez upoważnienia (art. 267 § 2 k.k.). Także nawet na dwa lata do więzienia może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament