Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak można wypowiedzieć umowę spółki komandytowo-akcyjnej

27 września 2013 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz

Wypowiedzenie kontraktu spółki przez jedynego komplementariusza jest przesłanką jej rozwiązania przy założeniu, że statut nie stanowi inaczej

Spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania tego podmiotu co najmniej jeden komplementariusz odpowiada bez ograniczeń, minimum jeden wspólnik zaś jest akcjonariuszem.

W świetle art. 149 § 2 kodeksu spółek handlowych wykluczone jest wypowiedzenie umowy tej spółki przez akcjonariusza. Utrata członkostwa przez tego wspólnika w omawianym podmiocie możliwa jest wyłącznie na skutek zbycia akcji (np. ich sprzedaży) bądź ich umorzenia. Przy czym konieczne jest unicestwienie wszystkich należących do niego akcji. Natomiast w sytuacji, w której akcjonariusz posiada równocześnie status komplementariusza, to jako komplementariusz może on wypowiedzieć umowę spółki, jako akcjonariusz zaś zbyć całość akcji (ewentualnie je umorzyć).

Tylko łączne dokonanie obu wskazanych czynności wywoła efekt w postaci definitywnego wystąpienia ze spółki. W przeciwnym przypadku, w zależności od rodzaju czynności, tzn. unicestwienia akcji albo wypowiedzenia stosunku spółki (ewentualnie przeniesienia przez komplementariusza ogółu jego praw i obowiązków w spółce na inną osobę w trybie art. 10 ksh, o czym nie piszemy), osoba będąca akcjonariuszem-komplementariuszem bądź utraci status tylko akcjonariusza, bądź tylko komplementariusza....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament