Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot kosztów przejazdu przy opóźnieniu

27 września 2013 | Prawo

Pasażerowie mają prawo do częściowego zwrotu ceny biletu kolejowego w razie znacznego opóźnienia, nawet gdy opóźnienie spowodowane jest działaniem siły wyższej.

Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w wydanym wczoraj wyroku z 26 września 2013 r. w sprawie C-509/11ÖBB-Personenverkehr AG. Spór toczył się o domniemaną kolizję unijnego rozporządzenia nr 1371/2007 dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym z międzynarodową konwencją z 1980 r. o międzynarodowym przewozie kolejami. Konwencja wyłącza odpowiedzialność odszkodowawczą przewoźnika, gdy opóźnienie jest spowodowane siłą wyższą. Tymczasem według rozporządzenia, pasażer pociągu opóźnionego o ponad godzinę może żądać 25–50 proc. ceny biletu.

Trybunał uznał, że pierwszeństwo ma unijne rozporządzenie. Przedsiębiorstwo kolejowe nie ma zatem prawa zawrzeć w swoich ogólnych warunkach przewozu klauzuli, na mocy której jest ono zwolnione z ciążącego na nim obowiązku przyznania odszkodowania za opóźnienie, jeżeli spowodowane jest ono działaniem siły wyższej.

Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament