Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłaty związane z kredytem są kosztem bezpośrednim dewelopera

27 września 2013 | Prawo i praktyka | Adam Jerzykowski

Wydatki na sfinansowanie przedsięwzięcia deweloperskiego w postaci prowizji i odsetek od pożyczki zaciągniętej w banku, zapłacone w trakcie realizacji inwestycji, powinny być rozliczane z chwilą uzyskania odpowiadającego im przychodu

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 24 lipca 2013 r. (IBPBI/2/423-444/13/MO).

Podatnik prowadzi działalność deweloperską polegającą na budowie budynków oraz sprzedaży lokali w wybudowanych budynkach. Sprzedaż tych lokali jest jego jedynym źródłem dochodu. Natomiast źródłem finansowania budowy budynków są zaciągane kredyty.

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki związane z zewnętrznym finansowaniem działalności deweloperskiej, do których należą prowizje i odsetki od udzielonego kredytu na finansowanie konkretnej inwestycji, należy zaliczyć do kosztów bezpośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami (koszty bezpośrednie) czy do kosztów innych niż bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami (koszty pośrednie).

Według spółki wydatki te niewątpliwie należy uznać za koszty uzyskania przychodu, gdyż ich poniesienie umożliwia finansowanie inwestycji, która z kolei stanowi jej jedyne źródło dochodu. Spółka wskazała również, że wydatki te są zaliczane do kosztów wytworzenia konkretnego projektu (budowy). Zdaniem spółki wydatki związane z zewnętrznym finansowaniem działalności deweloperskiej są kosztami bezpośrednimi, a zatem są podatkowo rozpoznawane w momencie podpisania aktu notarialnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9650

Wydanie: 9650

Spis treści
Zamów abonament