Kredyty i poręczenia alternatywą dla dotacji
Pula bezzwrotnych dotacji na innowacje z lat 2007–2013 już się wyczerpała. Przedsiębiorcy wciąż mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek i zabezpieczeń.
Są one dostępne głównie na poziomie regionalnym, ale też i krajowym (Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji). W przypadku tego ostatniego chodzi o pieniądze z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka", w którym testowana jest kolejna zwrotna forma finansowania rozwoju mikro- i małych firm w postaci Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji (FPWI).
Głównym celem pilotażowych pożyczek jest wypełnianie luki kapitałowej w finansowaniu innowacji i mobilizacja kapitału prywatnego w branży nowych firm, tzw. start-upów. Pożyczki kierowane są do ich dwóch rodzajów. Po pierwsze do przedsiębiorców, którzy nie prowadzą jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generują zysków, a po drugie do tych, którzy sprzedaż prowadzą nie dłużej niż rok, licząc od dnia wystawienia pierwszej faktury sprzedaży produktu lub usługi. Po pożyczki z FPWI mogą ubiegać się tylko mikro- i małe firmy posiadające umowę inwestycyjną z inwestorem kapitałowym (co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem kapitału podwyższonego ryzyka), na mocy której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta