Organ może przywrócić termin do wniesienia zażalenia
Zdarza się, że przedsiębiorca nie dokona czynności w odpowiednim czasie. Jeśli chce uchylić się od negatywnych skutków swego zaniechania, to musi wykazać fiskusowi, że przeszkoda była od niego niezależna i niemożliwa do przezwyciężenia.
∑ Otrzymałem postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2012. Niestety księgowa źle obliczyła termin do wniesienia zażalenia na to postanowienie. Wiem, że można złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Czy w przypadku zażaleń też jest taka możliwość? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 162 § 1 i 2 ordynacji podatkowej (o.p.) w razie uchybienia terminu do złożenia zażalenia na rozstrzygnięcie urzędu skarbowego należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Wniosek taki musi być złożony w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta