Jak ujmować zwrot towarów
Sprzedawca, któremu kontrahent oddaje kupione wcześniej rzeczy, ewidencjonuje korektę przychodów w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura pierwotna.
Zwrotu towarów handlowych dokonuje się na podstawie faktury korygującej. Wiąże się to z dokonaniem korekty:
∑ przychodów u sprzedawcy,
∑ kosztów u nabywcy.
Ustawa o PIT nie wskazuje, w jaki sposób należy dokonywać tych korekt.
Do niedawna większość urzędów skarbowych stała na stanowisku, że faktura korygująca wystawiona z powodu zwrotu towaru powinna być zaewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie jej wystawienia (zarówno dla przychodu, jak i kosztu). Niestety, stanowiska organów podatkowych uległy diametralnej zmianie. Z ostatnich interpretacji podatkowych wynika, że korektę przychodów i kosztów należy odnieść na podstawie faktury korygującej do okresu rozliczeniowego, w którym została wystawiona pierwotna faktura.
U dostawcy...
W interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 2 lipca 2013 r. (IPTPB1/415-193/13-4/MAP) wskazano, że zwroty towarów na podstawie faktury korygującej wpływają na zmniejszenie wcześniej uzyskanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta