Bilans w rachunkach z podwładnym i urzędami
Jeśli pracodawca wpłacił składki, mimo przekroczenia rocznego limitu, musi zacząć od skorygowania dokumentów ubezpieczeniowych, a potem oddać podwładnemu nienależną część pobranych składek.
Tworząc dokumenty korygujące za wsteczne lata, należy pamiętać, że zmieniał się wymiar procentowy składki rentowej i zdrowotnej. Do wyliczeń trzeba bowiem przyjąć wartości obowiązujące w roku, którego dotyczy korekta. Z kolei w odniesieniu do podatku dochodowego, zawsze stosuje się stawkę aktualną.
Zwykle przekroczenie limitu podstawy składek następuje w trakcie miesiąca. Zatem część zarobków pracownika podlega jeszcze pełnemu oskładkowaniu, a pozostały przychód (przekraczający kwotę graniczną) jest wolny od opłat na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.
Przykład 1
Pracownik, o którym mowa w przykładzie, sam złożył wniosek, aby od września 2013 r. nie potrącać mu składek emerytalnej i rentowej. Mimo to płatnik zareagował dopiero w listopadzie 2013 r., kiedy otrzymał z ZUS informację, że ubezpieczony w sierpniu 2013 r. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej, i że powinna ona wynosić 960,80 zł. Za ten miesiąc firma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta