Fiskus nie może wychodzić poza ustawę
Przychodem z nieodpłatnych świadczeń może być wyłącznie wartość tych spośród nich, które podatnik uzyskał w formie usług, za które nie musiał uiszczać opłaty lub w postaci umożliwienia mu korzystania ze składników cudzego majątku bez żadnego wynagrodzenia.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 30 października 2013 r. (I SA/Po 388/13).
Stan faktyczny
W październiku 2012 r. podatnik wystąpił o interpretację w zakresie skutków podatkowych nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej po cenie niższej niż cena rynkowa. Wskazał, że w spółce komandytowej jest 2 komandytariuszy (osoby fizyczne) i jeden komplementariusz (osoba prawna). Wnioskodawca zamierza nabyć od 2 komandytariuszy (w drodze przeniesienia) ogół ich praw i obowiązków w tej spółce. Strony ustaliły cenę sprzedaży, ale może ona okazać się niższa niż wartość rynkowa przenoszonych praw i obowiązków wyliczona przez biegłego.
Podatnik obawiał się, czy różnica wynikająca z nabycia po cenie niższej niż rynkowa przez nabywcę, który nie jest powiązany ze zbywcami, nie zostanie zakwalifikowana jako przychód z tytułu częściowo nieodpłatnego świadczenia. Inaczej mówiąc, czy różnica w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta