Naturalna żywność z potencjałem
Przemysł spożywczy | Polacy wydają coraz więcej na produkty ekologiczne. Ale certyfikowna żywność to zaledwie ok. 0,3 proc. sprzedaży wyrobów spożywczych.
Ponad 25,9 tys. rolników miało certyfikat ekologiczny na koniec 2012 r. – wynika z najnowszego raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). To prawie o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale to tylko ok. 1 proc. wszystkich gospodarstw rolnych w Polsce. Przypada na nie jednak ok. 3 proc. całości użytków rolnych.
Przybywa również przetwórni oferujących żywność z naturalnych i niemodyfikowanych genetycznie surowców. W ubiegłym roku mieliśmy ich w Polsce 312, o niemal 16 proc. więcej niż w 2011 r. A na koniec 2004 r. było ich zaledwie 55 – podaje IJHARS. Ten rok nie będzie gorszy. W połowie 2013 r. było w naszym kraju niemal 27,4 tys. gospodarstw ekologicznych. Liczba certyfikowanych przetwórni sięgała 342.
Znaczna część rolników porzuca konwencjonalną produkcję ze względu na dodatkowe dopłaty unijne. W 2012 r. 35,3 proc. powierzchni ekologicznych użytków rolnych przypadło na łąki i pastwiska, podaje IJHARS. Ale do zdobywania ekologicznych certyfikatów zachęca gospodarzy także coraz mocniej rosnący popyt na ekoprodukty.
– W 2013 r. wartość sprzedaży ekologicznej powinna zwiększyć się w Polsce o 10–15 proc., do około 650–700 mln zł. W przyszłym roku tempo rozwoju rynku nie powinno być gorsze – mówi „Rz" Sławomir Chłoń, prezes spółki Organic Farma Zdrowia, właściciel największej sieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta