Cukrzyca atakuje podstępnie
Debata „Rz". By uniknąć zawałów i amputacji, diabetycy muszą mieć dostęp do specjalistów i refundacji nowoczesnych leków.
Według danych Międzynarodowej Federacji Cukrzycy w Polsce ok. 3 mln osób cierpi na cukrzycę. Przy czym u jednej trzeciej z nich jest ona niezdiagnozowana, bo tylko 2 mln pacjentów pozostaje pod opieką lekarzy. W momencie rozpoznania cukrzycy u ponad połowy chorych występują już jednak ostre powikłania, np. udary mózgu czy zawały serca.
Warunkiem zapobiegania im jest zapewnienie pacjentom lepszego dostępu do specjalistów i nowoczesnych terapii. O poprawie sytuacji cukrzyków rozmawiali uczestnicy debaty „Rz": „Czy Polska powie »stop« powikłaniom cukrzycy?".
Zamiast insuliny
– Chorzy na cukrzycę to całe spektrum naszego społeczeństwa. Są to kilkutygodniowe dzieci, młodzież, osoby pracujące, ciężarne czy seniorzy – mówił prof. Maciej Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Cukrzyca jest bowiem grupą chorób. Łączy je podwyższony poziom cukru we krwi. Ten z kolei prowadzi do rozległych powikłań. Uszkadza m.in. drobne i duże naczynia krwionośne.
Trzeba też pamiętać, że 80 proc. diabetyków cierpi na cukrzycę typu 2. Polega ona na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. To typ 2 powoduje najcięższe powikłania, bo jest podstępną chorobą. W początkowej fazie rozwoju pacjent nie odczuwa żadnych objawów. Gdy już jednak lekarze zdiagnozują schorzenie, może być za późno na skuteczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta