Jak ustalić opłatę za zajęcie pasa drogowego
LEGISLACJA | Drogi gminne nie zawsze są utrapieniem urzędników. Potrafią przynosić całkiem pokaźne dochody, jeżeli gmina podejmie odpowiednią uchwałę.
To samo słowo, różne znaczenia
Pojęcie drogi, w zależności od potrzeb i sytuacji, jest różnie definiowane w polskich przepisach rangi ustawowej. Na przykład w prawie o ruchu drogowym istotnym elementem definicji jest przeznaczenie drogi, ze szczególnym wskazaniem na jej użytkowników.
Prawo o ruchu drogowym – art. 2 pkt 1
droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt
Następne definicje są bardzo szczegółowe i określają drogę twardą, autostradę, drogę ekspresową, a nawet drogę dla rowerów, i wreszcie składowe drogi, czyli jezdnię, pas ruchu, pobocze itp. W ustawie o drogach publicznych, na którą powołuje się również prawo o ruchu drogowym, droga jest definiowana przy założeniu, że ma ona charakter publiczny.
Ustawa o drogach publicznych – art. 4 pkt 2
droga – budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym
W kontekście tematu artykułu najważniejsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta