Natura 2000 a obowiązki gmin
W opinii wielu przedstawicieli gmin obszary Natura 2000 znacząco ograniczają rozwój. Ale nie można ich postrzegać jako typowej bariery.
Maciej J. Nowak
Ochrona obszarów Natura 2000 stanowi jedno z najważniejszych zadań z zakresu ochrony przyrody, które obciążają różne organy administracji publicznej. W opinii wielu przedstawicieli gmin obszary Natura 2000 znacząco ograniczają rozwój. Wydaje się jednak, że nie można ich postrzegać jako typowej bariery. Z jednej bowiem strony bardzo ważne – również z punktu widzenia kryteriów rozwojowych – wydaje się zachowanie wartości przyrodniczych. Z drugiej strony lokalizacja w danym miejscu obszaru Natura 2000 nie wyłącza żadnej działalności.
Lokalizacja w danym miejscu obszaru Natura 2000 nie wyłącza żadnej działalności
Plany zadań ochronnych
Jednym z instrumentów, które powinny być brane pod uwagę przy doprecyzowaniu zakresu obowiązków związanych z obszarem Natura 2000, są wprowadzane obecnie w różnych województwach sporządzane przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska plany zadań ochronnych dla tych obszarów. Pojawiający się często w praktyce dylemat z nimi związany dotyczy konkretnych obowiązków gmin, które z tych planów mogą wynikać. Zgodnie z art. 28 ust. 10 ustawy o ochronie przyrody plany zadań ochronnych powinny zawierać między innymi:
- opis granic i mapę obszaru Natura 2000;
- identyfikację istniejących i ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta