Okres używania nie decyduje o zwolnieniu
VAT | Zbywca zapłaci podatek, jeśli sprzeda towary, które wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych.
- W 2003 r. gmina kupiła estradę mobilną. Przy jej zakupie gmina nie miała prawa do odliczenia VAT, gdyż była ona przeznaczona do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu (np. występów organizowanych w ramach imprez gminy oraz jednostek gminy). Czy sprzedając obecnie tę estradę, gmina może skorzystać ze zwolnienia od podatku? – pyta czytelnik.
Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że organy władzy publicznej (oraz urzędy obsługujące te organy), wykonując czynności na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umów sprzedaży), są z tego tytułu podatnikami VAT (zob. art. 15 ust. 6 ustawy o VAT). Dotyczy to również jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin. A zatem sprzedaż przez gminę estrady mobilnej będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. sprzedaż taka byłaby zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Przepis ten zwalniał bowiem wówczas od podatku dostawę towarów używanych (tj....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta