Nie należy obawiać się zalewu spraw przez internet
Postępowanie | Blisko 250 tys. osób ma profil zaufany w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Ale nadal jest to 1,3 proc. dorosłych Polaków, i to w większości pracowników urzędów.
Edyta Hołdyńska
Znowelizowana ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 11 maja. Ma ona m.in. ułatwić korzystanie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (platforma ePUAP). Choć sprawdza się już w instytucjach publicznych, nie trzeba się obawiać, że ich pracowników zaleje nagły przyrost e-spraw od petentów. Jak twierdzi prof. Marek Sokołowski, socjolog, na sprawne działanie platformy i zwiększenie się liczby jej użytkowników trzeba będzie jeszcze poczekać.
Niewielkie zainteresowanie
Polacy założyli dotąd ponad 671 tys. kont w platformie ePUAP. Tylko co trzeci z nich je weryfikuje. Dzieje się tak dlatego, że choć ponad 12,6 tys. instytucji publicznych obsługuje platformę, to część z nich jest nieaktywna. Ciągle za mało jest także miejsc w kraju, gdzie profil zaufany można uzyskać. Czyli osobiście przyjść do urzędu, wylegitymować się dowodem osobistym i potwierdzić, że osobiście złożyło się elektroniczny wniosek.
671...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta