Decyzja o chorobie zawodowej nie wiąże sądu
ŚWIADCZENIA. Orzeczenie inspektora sanitarnego stwierdzające chorobę zawodową nie gwarantuje pracownikowi uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS ani zadośćuczynienia od pracodawcy za powstałą krzywdę.
Ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek choroby zawodowej, przysługuje renta. Przy czym za chorobę zawodową uważa się tę określoną w wykazie chorób zawodowych, o którym mowa w art. 237 § 1 pkt 2 k.p., jeżeli spowodowało ją działanie czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposób wykonywania pracy. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 197, poz. 1322, dalej ustawa wypadkowa).
Podstawa uprawnień
Przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy powstałej wskutek choroby zawodowej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2013 r., poz. 1440, dalej ustawa emerytalna). W myśl zaś jej art. 57 ust. 1 renta ta należy się ubezpieczonemu, który spełnił łącznie kilka warunków, m.in.:
- jest niezdolny do ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta