Jakie są tajemnice polisy ryzyk budowlano-montażowych
POSTĘPOWANIE | Ubezpieczenie „all risk" powinno obejmować wszystkie niebezpieczeństwa związane z realizacją inwestycji. Warto przyjrzeć się jego konstrukcji – prawidłowo skonstruowane jest gwarantem bezpieczeństwa obiektu.
Zacznijmy od doprecyzowania określenia „all risk". Jest to ubezpieczenie od wszystkich ryzyk i zakłada, że ochrona obejmuje przypadki, które nie zostały wyraźnie wyłączone w warunkach umowy ubezpieczenia. Uwzględnia więc nie tylko typowe zdarzenia takie jak np. pożar, powódź, huragan, kradzież, ale także te trudne do przewidzenia lub wynikające z takiego zbiegu zdarzeń, który utrudnia jednoznaczne określenie przyczyny szkody. Istotny jest fakt, że ciężar dowodu jest przeniesiony na ubezpieczyciela. Oznacza to, że zakład chcąc odmówić wypłaty odszkodowania, musi wyraźnie wskazać, który z zapisów warunków ubezpieczenia wyłącza jego odpowiedzialność.
Formuła „all risk" kierowana jest do klientów potrzebujących najszerszego zakresu ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że polisy budowlano-montażowe cechują się dużą liczbą wyłączeń. Przy zawieraniu polisy kluczowe jest szczegółowe określenie wymagań co do zakresu pokrycia – poprzez włączenie klauzul dodatkowych oraz ustalenie optymalnej wysokości limitów, podlimitów, franszyz i udziałów własnych.
Dla kogo jest przeznaczona
Polisę może zawrzeć każdy uczestnik procesu budowlanego, tj.: inwestor, inwestor zastępczy, generalny wykonawca, podwykonawcy. W praktyce polisę zawiera inwestor lub generalny wykonawca, przy czym zawiera on umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta