Aby skorzystać z ulgi na kasę, trzeba złożyć wniosek
DOKUMENTY | Gdy przedsiębiorca rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z VAT, to kwoty na nabycie urządzenia fiskalnego nie rozlicza w deklaracji. Urząd zwróci mu ją na konto.
Regina Drabik
Podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, mają obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przy czym do takiego obrotu nie wlicza się kwoty podatku należnego (art. 111 ust. 1 i 1a ustawy o VAT).
Liczne obowiązki
Jeśli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, to w takiej sytuacji podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. Jeśli zaś podatnik nie ma takiej kasy, to nie może prowadzić sprzedaży (art. 111 ust. 3).
90 proc. ceny Tyle wynosi ulga na zakup kasy rejestrującej, przy czym odliczona kwota nie może przekroczyć 700 zł.
Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, mają obowiązek m.in.:
- drukować paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy,
- udostępniać kasy rejestrujące do kontroli stanu ich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądanie właściwych organów,
- zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowego przeglądu technicznego właściwemu ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta