Oświadczenie podatnika jest dowodem w postępowaniu
Podatnik może potwierdzić fiskusowi określone fakty lub stan prawny. W takim przypadku organ ma obowiązek pouczyć go o prawie odmowy odpowiedzi na pytania oraz uprzedzić o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Prowadzę firmę. W trakcie kontroli podatkowej organ zakwestionował rozliczenie podatku od towarów i usług wynikającego z jednej z faktur. Zrobił to na podstawie ustaleń poczynionych w związku z informacjami podanymi przez jednego z pracowników. Słyszałem, że można złożyć oświadczenie w zakresie potwierdzenia określonych faktów. Jak takie oświadczenie powinno wyglądać i jakie warunki należy spełnić, aby takie oświadczenie złożyć? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 180 § 2 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) jeśli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, to organ podatkowy odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Nie ma ograniczeń
Należy bowiem pamiętać, że jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta