Indywidualna stawka możliwa w dwóch przypadkach
Przedsiębiorca ma prawo samodzielnie określić, jak długo będzie amortyzował używany środek trwały. Pod warunkiem że prawidłowo oceni, czy auto lub maszyna spełnia warunki zakwalifikowania go do tej kategorii.
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych. Na potrzeby firmy zamierzam nabyć używany samochód dostawczy (homologacja ciężarowa) o dopuszczalnej masie całkowej nieprzekraczającej 3,5 tony. Czy mogę indywidualnie ustalić stawkę amortyzacji na to auto? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (przykładowo odpisy o samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro).
Zatem samochody będące środkami trwałymi są amortyzowane, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten samochód wprowadzono do ewidencji środków trwałych, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta