Zasady współpracy ze związkami wciąż nie są oczywiste
Dla pracodawcy bezpieczniej jest, gdy zwraca się do organizacji związkowej z pytaniem o pracownika za każdym razem, kiedy chce podjąć wobec niego czynności wymagające takiej konsultacji.
Gdy w indywidualnej sprawie ze stosunku pracy przepisy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, musi zwrócić się do niej o informację o pracownikach korzystających z jej obrony. Jeśli nie uzyska jej w ciągu pięciu dni, jest zwolniony z konieczności współpracy ze związkiem w sprawach dotyczących tych pracowników. Tak wynika z art. 30 ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tj. DzU z 2014 r., poz. 167).
Przepis ten sprawia jednak kłopoty w interpretacji. Pracodawcy często mają wątpliwości, czy za każdym razem, gdy chcą dokonać czynności wymagającej współdziałania z zakładową organizacją związkową, muszą zwracać się do niej o tę informację, czy też wystarczy, że zrobią to okresowo, a nawet jednorazowo.
Za każdym razem...
Organizacje związkowe stoją na stanowisku, że pracodawca powinien każdorazowo zwracać się o informację o przynależności związkowej podwładnego. Musi zapytać, czy należy on do związku i ewentualnie czy organizacja wyraziła zgodę na obronę jego praw pracowniczych mimo braku przynależności do niej. Gdy uzyska twierdzącą odpowiedź, powinien przeprowadzić konsultację np. zamiaru rozwiązania umowy o pracę (art. 38 § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta