Nie chodzi o pogoń za złodziejem
Aby ograniczyć niewątpliwie negatywne skutki kradzieży firmowych pieniędzy poprzez ujęcie jej w kosztach, trzeba dokładnie przeanalizować okoliczności takiego zdarzenia. Praktyka fiskusa w tym zakresie jest spójna.
Grzegorz Gębka
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. W głównej mierze jest ono związane z aspektami gospodarczymi czy ekonomicznymi (także podatkowymi). Niekiedy zdarza się, że z majątku firmy wskutek czynów zabronionych giną środki pieniężne. Prowadzi to do strat, często o znacznej wartości. Podatnicy, którzy stają się ofiarami takich działań, mają możliwość pewnej optymalizacji swoich rozliczeń związanych z zaistnieniem tych ewidentnie negatywnych zdarzeń. Mianowicie strata powstała w wyniku szeroko pojętej kradzieży środków pieniężnych po spełnieniu ściśle określonych warunków może zostać uznana za koszt podatkowy.
Definicja ustawowa
Definicję kosztów uzyskania przychodów w działalności prowadzonej przez osoby fizyczne określają przepisy ustawy o PIT. Zgodnie z jej art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Na podstawie tej regulacji wyprowadza się wniosek, zgodnie z którym konkretny wydatek może zostać zakwalifikowany do kosztów podatkowych pod warunkiem, że jest:
∑ racjonalnie i gospodarczo uzasadniony,
∑ poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta