Nie można karać tych, którzy płacą
Prowadzenie po upływie terminu przedawnienia postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowązania wobec fiskusa, które wygasło przez zapłatę, jest niedopuszczalne.
Kwestia, jak długo organ podatkowy, prowadząc na podstawie art. 21 § 3 ordynacji podatkowej (o.p.) postępowanie wymiarowe, może weryfikować wysokość zapłaconego przez podatnika zobowiązania podatkowego nastręczała dotychczas wielu wątpliwości tak podatnikom, jak i organom podatkowym oraz sądom administracyjnym. Dyskusje pojawiały się, mimo jasnego, jak mogło by się wydawać, brzmienia art. 70 i art. 208 § 1 o.p. Pierwszy określa, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Drugi przepis stanowi, że gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe, w szczególności w razie przedawnienia zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wydaje decyzję o umorzeniu postępowania. Mimo jasnych z pozoru norm, organy podatkowe procedując przy rozstrzygnięciu sprawy podatkowej (zdarza się, że przewlekle), prowadziły ją nadal. Mimo upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Sprzeczne stanowiska
Niektóre organy podatkowe swoją argumentację dotyczącą możliwości prowadzenia postępowania wymiarowego nawet po upływie terminu przedawnienia, gdy zobowiązanie to zostało zapłacone, opierają na tezie, że zapłata podatku przed upływem terminu przedawnienia powoduje wygaśnięcie zobowiązania na podstawie art. 59 § 1 pkt 1 o.p. To z kolei powoduje, że nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta