Na dobrze przygotowanej inwentaryzacji można zyskać
Zbliża się koniec roku, a wraz z nim rocznych spisów z natury i potwierdzeń sald. Warto zawczasu pomyśleć o ich organizacji, aby uniknąć problemów i w najgorszym razie konieczności powtórzenia całej procedury.
Emilia Kajda
Warto dokładnie przemyśleć i zaplanować inwentaryzację – zarówno jej przebieg, jak i czas trwania. Zanim ustalimy termin inwentaryzacji, zastanówmy się, kiedy inwentaryzacja będzie najmniej uciążliwa i obciążająca dla całej firmy. Planowanie inwentaryzacji w okresie, w którym przypada realizacja największej liczby zleceń lub przyjęcie na magazyn surowców i towarów na kolejny kwartał, nie jest najlepszym pomysłem. Na czas inwentaryzacji warto bowiem wstrzymać wszystkie przyjęcia zewnętrzne do magazynu oraz wydania zewnętrzne, aby uniknąć pomyłek i konieczności ponownego liczenia materiałów, towarów i wyrobów gotowych.
Można rozłożyć w czasie
Zgodnie z wymogami art. 26 ust. 3 ustawy o rachunkowości jednostki przeprowadzają inwentaryzację zapasów w określonych przedziałach czasowych. Terminy określone w ustawie uznaje się za dotrzymane, jeśli inwentaryzację zapasów:
∑ rozpoczęto nie wcześniej niż trzy miesiące przed zakończeniem roku obrotowego, a zakończono nie później niż 15. dnia następnego roku obrotowego, przy czym terminy te nie znajdują zastosowania w odniesieniu do materiałów i towarów, których zakup jest odpisywany w koszty w dniu jego dokonania, a w przypadku produktów gotowych, które są odpisywane w koszty w momencie ich wytworzenia, połączonych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta