Klimat i gospodarka
Europa narzuciła sobie ostre normy emisji gazów cieplarnianych z wyraźną szkodą dla swojego wzrostu gospodarczego. A w kontekście sytuacji na Ukrainie warto przypomnieć, że im silniejsza jest gospodarka, tym większe możliwości jej obrony – pisze prezes Grupy Lotos.
To będzie wyjątkowo ważny i trudny szczyt Unii Europejskiej. Głównym jego tematem będzie kolejny pakiet klimatyczny i związane z nim regulacje wpływające na sektor energii – czyli dwa obszary najeżone sprzecznymi interesami nie tylko w skali europejskiej, ale także globalnej. Polska była przez ostatni czas bardzo aktywna w tym zakresie, organizując m.in. światowy szczyt klimatyczny w 2013 roku. Jeśli z obrad przedstawicieli UE, które odbędą się w tym tygodniu, wyłonią się rozsądne, pragmatyczne rozwiązania – będzie to kolejny sukces Polski.
Europa rośnie wolniej
UE niewątpliwie miała wiele powodów do zadowolenia w ciągu ostatnich pięciu lat, ale, niestety, nie załatwiono wielu spraw, które nowa Komisja dostaje w spadku. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć bardzo wysoki poziom bezrobocia, w szczególności wśród młodzieży; fiasko polityki reindustrializacji; obniżenie się konkurencyjności UE w stosunku do pozostałych uprzemysłowionych państw świata; zwiększenie uzależnienia się od importu nośników energii; perturbacje finansowe w wielu krajach UE.
To wszystko dzieje się na tle stagnacji polityki konwergencji, gdyż PKB na głowę mieszkańca, który parę lat temu był trzykrotnie wyższy w UE15 w stosunku do państw Europy Środkowej (UE11), nadal pozostaje trzykrotnie wyższy. Problemów jest wiele, a wśród nich jeden bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta