Wysokie składki, niski zasiłek
Zadeklarowanie wysokiej podstawy składek nie pomoże rodzicowi, który zachoruje tuż po rozpoczęciu biznesu w czasie urlopu wychowawczego. Dostanie najniższy zasiłek, bo tego urlopu ZUS nie uznaje za wcześniejsze ubezpieczenie.
Radosław Kaczmarek
W trakcie urlopu wychowawczego młode mamy często stają się aktywne zawodowo. Decydują się np. na rozpoczęcie własnego biznesu. Co prawda wiąże się to z obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, ale w razie choroby mogą korzystać z przysługujących im przywilejów.
Jestem zatrudniona na umowę o pracę, ale od półtora roku przebywam na urlopie wychowawczym. Od 15 września 2014 r. prowadzę działalność gospodarczą oskładkowaną na preferencyjnych warunkach. Jednak jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na chorobowe za wrzesień 2014 r., zadeklarowałam 4000 zł. Obecnie jestem w kolejnej ciąży i od 2 października 2014 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy będę miała prawo do zasiłku chorobowego i jak zostanie ustalona podstawa jego wymiaru? – pyta czytelniczka.
W tym przypadku czytelniczka uzyska prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ spełnia wymóg posiadania 90-dniowego okresu wyczekiwania (ubezpieczenia). Do tego okresu wlicza się bowiem czas podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu zatrudnienia przypadającego przed urlopem wychowawczym.
Niestety, w opisanej sytuacji zasiłek będzie bardzo niski. Podstawą do jego naliczenia nie będzie bowiem kwota zadeklarowana do opłacenia składek za wrzesień (4000 zł), ale najniższa podstawa składek obowiązująca w październiku przedsiębiorców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta