Kto decyduje i w jakim zakresie
Transakcje dokonywane za pomocą sp. z o.o. w organizacji czasami dotyczą poważnych sum. Warto zatroszczyć się o zapewnienie prawidłowej reprezentacji ich stron. Jaka powinna ona być?
Wykorzystanie spółek jednoosobowych w transakcjach o rozmaitym charakterze jako tzw. wehikułów korporacyjnych jest w praktyce często spotykane. W takich przypadkach, gdy liczy się czas, zachodzi konieczność składania oświadczeń przez spółki z o.o. w organizacji dopiero założone i jeszcze niezarejestrowane w KRS. Transakcje dokonywane przy pomocy sp. z o.o. w organizacji nierzadko opiewają na milionowe kwoty, a zatem warto zatroszczyć się o zapewnienie prawidłowej reprezentacji ich stron.
Zasadniczo spółka z o.o. w organizacji reprezentowana jest przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 § 2 kodeksu spółek handlowych). Jedyny wspólnik jednoosobowej sp. z o.o. w organizacji nie ma prawa reprezentowania spółki z wyjątkiem zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego.
Reprezentacja sp. z o.o. przez zarząd jest sytuacją standardową. Ustanowienie zarządu może nastąpić w umowie spółki (w akcie założycielskim) lub na podstawie późniejszej uchwały wspólników. Wpis do rejestru przedsiębiorców KRS ma w tym zakresie znaczenie jedynie deklaratoryjne. Reprezentacja sp. z o.o. w organizacji przez pełnomocnika, powołanego jednomyślną uchwałą wspólników, jest natomiast szczególną instytucją, przewidzianą dla spółek z o.o. w organizacji.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta