10 powodów by już nie ciąć stóp NBP
Andrzej Rzońca Obniżki rekordowo niskich stóp mogą wepchnąć Polskę w stagnację w stylu włoskim – ostrzega członek RPP.
1.
Stan polskiej gospodarki wcale nie jest gorszy, niż oczekiwano w połowie ubiegłego roku, kiedy zakończył się poprzedni cykl obniżek stóp procentowych. Wedle prognoz NBP z tamtego okresu dynamika PKB w trzecim kwartale 2014 r. miała wynieść 2,6 proc., a w czwartym spowolnić do 2,4 proc. W najbardziej optymistycznym scenariuszu miała ukształtować się na poziomie 2,8 i 2,5 proc. Ten wówczas najbardziej optymistyczny scenariusz jest bardziej pesymistyczny niż przeciętna z obecnych szacunków analityków rynkowych. Oceniają oni wzrost PKB zarówno w trzecim, jak i w czwartym kwartale na 2,8 proc. Rozbieżności między tym, co prognozowano, i tym, co obserwujemy, są jeszcze większe w przypadku popytu krajowego. Jego dynamika miała wynieść 2,3 proc. w trzecim kwartale i 2,0 proc. w czwartym. Teraz ocenia się ją na 3,8 proc. w obu kwartałach.
2.
Istnieje duże ryzyko, że kiedy obniżki stóp procentowych zaczną działać, gospodarka będzie już przyspieszać. Wedle dostępnych prognoz PKB ma w przyszłym roku rosnąć nie wolniej niż w tym i wyraźnie szybciej niż w drugim półroczu 2014. O ile nie będzie się dalej pogarszać sytuacja za granicą, o tyle okres najsłabszego wzrostu polskiej gospodarki niedługo się skończy. Najpóźniej w drugim kwartale przyszłego roku jej wzrost powinien znowu przyspieszyć.
3....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta