Kiedy odliczyć VAT z duplikatu
To, kiedy dokument się zniszczył bądź zaginął, wpływa na sposób jego rozliczenia. Jeśli nastąpiło to już po wykazaniu faktury w deklaracji, to podatnik nie musi składać korekty. Gdy nabywca nie zrealizował swojego prawa, może pomniejszyć VAT do zapłaty dopiero po otrzymaniu duplikatu.
Marek Piotrowski
Pewnie każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że otrzymana przez niego faktura albo zaginęła, albo uległa zniszczeniu. Powszechną (i zgodną z regulacjami ustawy o VAT) praktyką jest w takim przypadku wystąpienie przez nabywcę o ponowne wystawienie faktury, tym razem oznaczonej jako duplikat. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o termin, w którym podatnik może obniżyć podatek należny o naliczony.
Jednym ze skutków nieposiadania faktury dokumentującej nabycie towarów i usług dla celów wykonywania czynności opodatkowanych jest niemożność odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta