Zwłoka w odwołaniu zablokuje powrót
Pracodawca nie musi przywracać do pracy kobiety w ciąży, jeśli ze swojej winy zbyt późno odwołała się do sądu od wypowiedzenia.
Przepisy pozwalają odwołać się od wypowiedzenia po terminie pod warunkiem złożenia wniosku o jego przywrócenie. Jednak samo przedstawienie takiego pisma nie gwarantuje nadania sprawie dalszego biegu.
Jakie przeszkody
Na podstawie art. 264 kodeksu pracy odwołanie od wypowiedzenia wnosi się do sądu pracy w ciągu siedmiu dni od doręczenia pisma wymawiającego umowę. Z kolei żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu w ciągu 14 dni od doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu angażu bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy. Taki sam termin został ustalony na żądanie nawiązania angażu przed sądem pracy, licząc od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.
Nie każdy jest w stanie złożyć pismo do sądu w terminie. Nie oznacza to jednak zamknięcia tej drogi. Jeżeli pracownik nie dokonał w terminie czynności bez swojej winy, na jego wniosek sąd pracy postanowi o przywróceniu uchybionego terminu. Wniosek o to wnosi się do sądu pracy w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Należy w nim uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta