Wysoko cenieni przez znawców
Szapocznikow i Bałka utrzymali pozycje, Wróblewski i Opałka – awansowali.
Kama Zboralska Piotr Cegłowski
Pierwsze miejsce w Kompasie Sztuki 2014, podobnie jak przed rokiem, zajęła Alina Szapocznikow. Zyskuje ona coraz większe uznanie na światowym rynku od czasu wystawy „Sculpture Undone 1955–1972", pokazanej w 2011 r. w Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli. Potem były jeszcze prezentacje w Los Angeles, Nowym Jorku (MoMA), Paryżu (Centre Pompidou) i Tel Awiwie, a w ubiegłym roku w Galerii Opery Narodowej. Ceny rzeźb Aliny Szapocznikow dochodzą do 600 tys. euro.
Dwóch zupełnie różnych artystów znalazło się ex aequo na pozycji drugiej. Mirosław Bałka w ubiegłym roku prezentował swoje dzieła na dwóch wystawach w Londynie, w White Cube Mason's Yard i Freud Museum. Wziął też udział w sześciu pokazach zbiorowych. Jego prace nieczęsto pojawiają się na rynku. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy euro.
Andrzej Wróblewski to jeden z najważniejszych polskich twórców XX w. Znakomicie ilustruje to wystawa „Andrzej Wróblewski: Recto/Verso. 1948–1949, 1956–1957" w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (do obejrzenia do 17...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta