Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowa wygrana dla wszystkich

14 maja 2015 | Publicystyka, Opinie | Anna Słojewska
Andrus Ansip
źródło: materiały prasowe
Andrus Ansip

Wspólny cyfrowy rynek jest szansą dla małych i średnich firm z Europy Środkowej i Wschodniej. Nowe przepisy ułatwią też życie 500 milionom Europejczyków – przekonuje Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. jednolitego rynku cyfrowego w rozmowie z Anną Słojewską.

"Rzeczpospolita": Według ostatniego rankingu innowacyjności opracowanego przez Komisję Europejską Polska jest na czwartym miejscu od końca. Jak taki kraj jak Polska może skorzystać na wspólnym rynku cyfrowym? Poza konsumentami, którzy będą mieli dostęp do iTunes czy Netflixa. Czy nasze nieinnowacyjne firmy mają szansę skorzystać z cyfrowych możliwości?

Andrus Ansip: Jednolity rynek cyfrowy będzie dobry dla wszystkich. Ale szczególnie skorzystają małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce. W niektórych dziedzinach radzicie sobie całkiem nieźle. Na przykład pokrycie kraju siecią 4G, firmy takie jak Allegro, usługi chmury obliczeniowej, e-administracja. Poza tym polskie przedsiębiorstwa typu start-up są naprawdę innowacyjne. Gdy będzie już wspólny rynek, nie będą musiały się ograniczać do działalności w Polsce albo decydować o wyjściu do USA. Bo będą miały w zasięgu ponad 500 milionów konsumentów. W przeszłości byliśmy w stanie stworzyć jednolity rynek dla dóbr fizycznych, ale cyfrowy ciągle nie działa. Jest 28 odrębnych rynków. W tym przypadku koszt braku europejskich rozwiązań szacowany jest przez Parlament Europejski na 450 mld euro.

Niektórzy uważają, że ta inicjatywa jest w kontrze do USA. Bruksela chce stworzyć europejskie Google, Facebooka......

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament