Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najwięcej płaci się za sprawdzone nazwiska

14 maja 2015 | Moje pieniądze
Jerzy Nowosielski, „Porwanie Europy”, 1976 r., olej, płótno, 70 x 100 cm
źródło: DESA Unicum
Jerzy Nowosielski, „Porwanie Europy”, 1976 r., olej, płótno, 70 x 100 cm
Henryk Stażewski, „Relief nr 10”, 1964 r., akryl,  deska/płyta pilśniowa, 72 x 72 cm
źródło: DESA Unicum
Henryk Stażewski, „Relief nr 10”, 1964 r., akryl, deska/płyta pilśniowa, 72 x 72 cm

Zawsze znajdą się chętni na wybitne dzieła klasyków współczesności. Ich ceny mocno wzrosły.

kAma zboralska

Sztukę trzeba przede wszystkim polubić. Jak mawiał Robert Hughes, nieżyjący już ceniony krytyk, komercja w świecie sztuki jest jak niszcząca powódź. Co prawda sztuka zawsze miała związek z pieniędzmi, ale dziś zbyt często bywa traktowana wyłącznie w kategoriach inwestycji, przy której głównym kryterium staje się cena; gdy kupi się tanio, w przyszłości będzie można więcej zarobić.

– Efekt jest taki, że debiutujący artyści, którzy biorą udział w aukcjach młodej sztuki (cena wywoławcza 500 zł), dają prace coraz słabsze, bo jak tanio, to po co się starać. Wpadamy w swoistą pętlę. Niedawno przeczytałem, że jakaś firma będzie sprzedawać dzieła sztuki (prace malarskie) w pakiecie po trzy sztuki, każda praca innego artysty. Rozumiem sprzedaż teki grafik, ale typowe malarstwo...? – dziwi się Piotr Lengiewicz, prezes Domu Aukcyjnego Rempex.

Nasz rynek sztuki nadal jest bardzo płytki, ale większość galerii nie rezygnuje z walki o klienta. Powstają też nowe, na przykład Beta 16, która chce przypomnieć niektórych polskich artystów, m.in. Kajetana Sosnowskiego, Stefana Krygiera czy Bronisława Kierzkowskiego. Ich prace są niedoceniane, często pomijane na rynku kolekcjonerskim.

– Beta 16 będzie współpracować z artystami uczestniczącymi w historycznych wydarzeniach (Arsenał 88, Świeżo Malowane), takimi jak Aleksander Roszkowski, a także z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament